Biserica parohiei Leleasca a fost târnosită

Biserica parohiei Leleasca a fost târnosită

În data de 01 noiembrie 2008, Preasfinţia Sa Sebastian, Episcopul Slatinei, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi, a târnosit biserica parohiei Leleasca din satul Toneşti, jud. Olt.

Cu prilejul acestui eveniment, Preasfinţitul Părinte  Sebastian i-a acordat părintelui paroh Tudor Constantin rangul de iconom, pentru meritele deosebite realizate în activitatea pastorală. Totodată, Preasfinţia Sa a acordat diploma de vrednicie domnului Ungureanu Alexandru, pentru osteneala depusă pentru împodobirea Bisericii lui Hristos.

Biserica ce poartă hramul “Sfântul Ioan Botezătorul” s-a construit în anul 1809, iar în 1873 a fost reconstruită din temelie. A suferit de-a lungul vremii mai multe reparaţii, iar în anul 1949 a fost reînnoită de către PS. Episcop Iosif al Râmnicului şi al Argeşului. În anul 2009 se vor împlini 200 de ani de când biserica parohiei Leleasca a fost ridicată.