PS. Sebastian, Episcopul Slatinei, a participat la manifestările dedicate Zilei Armatei Române

PS. Sebastian, Episcopul Slatinei, a participat la manifestările dedicate Zilei Armatei Române

Sâmbătă, 25 octombrie, PS. Sebastian, Episcopul Slatinei a participat la festivităţile dedicate Zilei Armatei Române în Slatina, drept pentru care a oficiat, împreună cu un sobor de preoţi, o slujbă de pomenire pentru ostaşii români căzuţi la datorie.

Bucurându-se de numărul considerabil de oameni ce au venit la această comemorare şi de interesul stârnit autorităţilor locale pentru festivitate, Preasfinţia Sa a vorbit despre importanţa zilei de 25 octombrie, aducând un omagiu soldaţilor români care au luptat pentru apărarea ţării. De asemenea, a îndemnat pe cei prezenţi la o continuare cu mai mult sârg şi interes pentru acest gen de manifestări solemne.

Biserica Ortodoxă, în textele liturgice folosite la sfintele slujbe, a inserat ectenii (cereri de rugăciune) speciale pentru cei ce s-au jertfit pentru credinţa, bunăstarea şi demnitatea neamului nostru.