Vizite pastorale la Mânăstirea Sfânta Cruce- Studiniţa şi la Parohia Deveselu

Vizite pastorale la Mânăstirea Sfânta Cruce- Studiniţa şi la Parohia Deveselu

În cursul zilei de 7 noiembrie, Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei a efectuat câteva vizite pastorale la nou înfiinţata mânăstire de călugări, Sfânta Cruce – Studiniţa şi la Parohia Deveselu, Protoieria Caracal.

La Mânăstirea Sfânta Cruce, Preasfinţia Sa a văzut stadiul în care se află lucrările pentru paraclisul ce va servi momentan oficierii sfintelor slujbe, până la ridicarea bisericii mânăstirii.

Părintele stareţ Ilarion Pojoga a început de la zero lucrările pentru nou-înfiinţata mânăstire, reuşind în doar trei luni de zile să ridice clădirea ce va adăposti paraclisul mânăstirii, ajungând în momentul de faţă la stadiul de tencuire şi finisare.

La Parohia Deveselu, unde slujeşte Părintele Grădinaru Eugen, Preasfinţia Sa a vizitat şantierul de lucru din curtea bisericii şi biserica parohiei. Cu acest prilej s-a întâlnit şi cu Dl. Primar Beciu Gheorghe, cu care a şi avut o scurtă întrevedere.