Biserica parohiei Găgiuleşti din comuna Potcoava a fost resfinţită.

Biserica parohiei Găgiuleşti din comuna Potcoava
a fost resfinţită.

În data de 16.11.2008, la parohia Găgiuleşti, com. Potcoava, a avut loc oficierea slujbei de resfinţire a bisericii parohiale.

Alături de oficialităţile locale, fiii satului au întâmpinat cu mare bucurie acest eveniment special din viaţa parohiei venind într-un număr foarte mare, alăturându-se soborului de preoţi şi Preasfinţitului Părinte Sebastian, care le-a împărtăşit şi un frumos cuvânt de învăţătură.

Biserica parohiei, ce are hramul “Sfânta Cuv. Parascheva” şi “Sf. Ierarh Nicolae”, a fost grav afectată de inundatiile din lunile iulie şi august 2005, fapt pentru care s-au impus ample lucrări de restaurare şi consolidare, reparaţii la acoperiş, refacerea pardoselii, repictarea bisericii etc. Răsplătind aceste lucrări, Preasfinţia Sa a acordat părintelui paroh Ştefănescu Iulian distincţia de iconom.

Predica PS. Părinte Sebastian la această duminică, când s-a citit evanghelia cu Pilda Samarineanului milostiv, poate fi ascultată AICI.

foto> crestinortodox.ro