Întâlnirea PS. Sebastian cu preoţii parohi de la bisericile monument-istoric din cadrul protoieriei Slatina I, privind stadiul întocmirii documentaţiei necesare restaurării acestora.

Întâlnirea PS. Sebastian cu preoţii parohi de la bisericile monument-istoric din cadrul protoieriei Slatina I, privind stadiul întocmirii documentaţiei necesare restaurării acestora.

Marţi, 9 decembrie, la biserica Sfânta Treime din Slatina, a avut loc întâlnirea PS. Sebastian cu preoţii parohi de la bisericile monument-istoric din cadrul protoieriei Slatina I, privind stadiul actual al întocmirii documentaţiei necesare restaurării acestora cu ajutorul programelor nerambursabile venite din Fondurile Europene.

Alături de Preasfinţia Sa, au luat cuvântul şi Dl. Inspector Gheorghe Iorga de la Direcţia de Cultură şi Culte a judeţului Olt şi Dl. Arhitect Severică Mitrache, care au prezentat pe larg condiţiile şi direcţia în care poate evolua activitatea de restaurare a bisericilor – monumente istorice în anul care urmează.

Joi, 11 decembrie şi săptămâna ce va urma, în zilele de marţi şi joi, vor avea loc întâlniri şi cu preoţii parohi ce aparţin celorlalte protoierii din cuprinsul Episcopiei Slatinei.