Festivalul obiceiurilor şi tradiţiilor româneşti ‘Astăzi S-a născut Hristos’

Festivalul obiceiurilor şi tradiţiilor româneşti “Astăzi S-a născut Hristos”

obicei3

Primăria Municipiului Slatina, Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Olt, Episcopia Slatinei, Şcoala Generală “Sf. Constantin Brâncoveanu” – Slatina şi Liceul cu program Sportiv Slatina organizează luni, 15 decembrie 2008, începând cu orele 16.00, FESTIVALUL OBICEIURILOR ŞI TRADIŢIILOR ROMÂNEŞTI “ASTĂZI S-A NĂSCUT HRISTOS”, festival ajuns deja la ediţia a V-a.

Participă: Asociaţia Studenţilor Creştin-Ortodocşi Români din Slatina; Liceul cu program Sportiv-Slatina, Şcoala Generală “Sf. Constantin Brâncoveanu”, Colegiul Naţional “Radu Greceanu”, Corul “Sfântul Constantin Brîncoveanu” al Episcopiei Slatinei, Colegiul Naţional “Ion Minulescu”, Căminul Cultural Vădăstriţa, Căminul Cultural Morunglav, Localitatea Negreni-Olt, Şcoala Generală Negreni-Olt, Liceul Teoretic “Tudor Vladimirescu” din Drăgăneşti.

Colaboratori ai festivalului sunt: Inspectoratul Şcolar Judeţean, Casa Corpului Didactic şi Colegiul Naţional “Ion Minulescu”.

Locul de desfăşurare este Amfiteatrul din incinta Colegiului Naţional “Ion Minulescu”, intrarea fiind liberă.

foto: maramures tour