Festivalul obiceiurilor şi tradiţiilor creştine româneşti ‘Astăzi s-a născut Hristos’

Festivalul obiceiurilor şi tradiţiilor creştine româneşti “Astăzi s-a născut Hristos”

Desfăşurat în amfiteatrul Colegiului Naţional “Ion Minulescu” din Slatina, luni, 15 decembrie, festivalul de colinde şi obiceiuri tradiţionale româneşti “Astăzi s-a născut Hristos” a reunit formaţii din cuprinsul judeţului Olt, ce au adus în lumină obiceiurile şi cântările tradiţionale locale.

Preasfinţitul Părinte Sebastian a răspuns invitaţiei adresate, bucurându-se de colindele ce vestesc Naşterea Domnului şi rostind în încheiere un cuvânt prin care a îndemnat la o comuniune cât mai deplină cu Hristos şi o petrecere în duh creştin a sărbătorii Naşterii Sale.

Ascultati >

In inima robului – ASCOR Slatina

Colind – Radu Gyr – ASCOR Slatina

Cel far de-nceput – Grupul Psaltic “Sf. Constantin Brancoveanu” al Episcopiei Slatinei

Limbile sa salte – Grupul Psaltic “Sf. Constantin Brancoveanu” al Episcopiei Slatinei

Dumnezeu Preasfantul – Grupul Psaltic “Sf. Constantin Brancoveanu” al Episcopiei Slatinei

Trei Crai de la Rasarit – Grupul Psaltic “Sf. Constantin Brancoveanu” al Episcopiei Slatinei

Plugusorul din Vadastrita