Praznicul Întâmpinării Domnului sărbătorit la Mânăstirea Căluiu

Praznicul Întâmpinării Domnului sărbătorit la Mânăstirea Căluiu

Luni, 2 februarie, la praznicul Întâmpinării Domnului, Preasfinţitul Părinte Sebastian a slujit Dumnezeiasca Liturghie la Mânăstirea Căluiu.

Întâmpinând duhovniceşte marele praznic, Preasfinţia Sa, împreună cu grupul psaltic al Sfintei Episcopii, au participat în ajun la slujba privegherii, interpretând frumoasele cântări bizantine ale sărbătorii.

În cadrul Sfintei Liturghii a avut loc hirotonia întru diacon a teologului Marius Nicolae Păun, inspector social în cadrul Episcopiei Slatinei, pe seama parohiei ‘Sf. Ioan Botezătorul’ din Mun. Slatina şi a Diac. Matei Florin întru preot, pe seama parohiei ‘Naşterea Maicii Domnului’ – Cireaşov.

În predica sa, Preasfinţitul a evidenţiat cuvintele bătrânului Simeon, care demonstrau dumnezeirea lui Mesia şi prevesteau suferinţa Maicii Domnului ce avea să-şi vadă Fiul omorât pe cruce. Cuvintele acelea l-au eliberat pe Simeon de tirania morţii şi s-au făcut nouă mărturie despre viaţa veşnică, iar noi rostim aceleaşi cuvinte la fiecare slujbă a vecerniei: “Acum slobozeşte pe robul Tău Stăpâne…”

31162822343523372