Slujbă arhierească la parohia Iancu Jianu I

Slujbă arhierească la parohia Iancu Jianu I

Duminică, 1 februarie, Preasfinţitul Părinte Sebastian a slujit Dumnezeiasca Liturghie la parohia Iancu Jianu I, protoieria Slatina II, ocazie cu care a hirotonit întru diacon pe teologul Matei Florin din Slatina.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a îndemnat credincioşii să urmeze credinţei cananeencei (Sf. Ev. Matei 15, 21-28) care, deşi jignită şi respinsă în prima fază de către iudei şi chiar de Mântuitorul Hristos, potrivit mentalităţii vremii, s-a dovedit până la urmă a fi tare în credinţă şi mare întru smerenie, fapt ce L-a uimit şi pe Mântuitorul Însuşi.

Părintele paroh Bordea Mirel a mulţumit Preasfinţiei Sale pentru venirea sa în mijlocul enoriaşilor parohiei, rugându-l să-i poarte pe aceştia în rugăciunile Preasfinţiei Sale.

1222425132718161