Duminica Întâi din Post (a Ortodoxiei) prăznuită la parohia Negreni I

Duminica Întâi din Post (a Ortodoxiei) prăznuită la parohia Negreni I

Duminică, 8 martie, când Biserica Ortodoxă îşi serbează biruinţa asupra ereziilor, Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, a slujit Sfânta Liturghie la Parohia Negreni I, protoieria Slatina I.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a subliniat rolul pe care creştinul îl are în lume, acela de a fi precum sarea care sărează şi dă gust la toate, şi ca lumina ce nu poate fi pusă sub obroc. Credinţa Ortodoxă este cea în care se cinsteşte Treimea Cea de o Fiinţă şi Nedespărţită, se cinsteşte Sfânta Cruce şi Sfintele Icoane, cerând mijlocire Maicii Domnului şi Sfinţilor reprezentaţi pe ele; totodată, este credinţa care pregăteşte pe om pentru Înviere prin post, spovedanie şi împărtăşire cu Sfintele Taine ale Mântuitorului Hristos.

Părintele paroh Marian Mazilu a ţinut să-i mulţumească Preasfinţitului Părinte pentru prezenţa în mijlocul enoriaşilor, dăruind la sfârşit câte o carte de rugăciuni tuturor femeilor prezente în biserică.

12 22 32 42