Sărbătoarea Bunei Vestiri – prilej de bucurie pentru oltenii şi romanăţenii nou înfiinţatei Eparhii

Sărbătoarea Bunei Vestiri – prilej de bucurie pentru oltenii şi romanăţenii nou înfiinţatei Eparhii


Miercuri, 25 martie, la sărbătoarea Bunei Vestiri, Episcopia Slatinei sărbătoreşte împlinirea primului an de activitate, odată cu întronizarea Preasfinţitului Părinte Sebastian, primul episcop al Eparhiei. Cu acest prilej, Preasfinţia Sa va sfinţi antimisele pentru toate bisericile din judeţ şi va săvârşi Sfânta Liturghie la Mânăstirea Clocociov, alături de ÎPS Mitropolit Irineu şi ceilalţi ierarhi din Oltenia.

Vă adresăm, pe această cale, invitaţia de a fi prezenţi la acest moment aniversar, începând cu orele 9.30, ca împreună să dăm slavă lui Dumnezeu pentru toate împlinirile şi realizările noii Eparhii.