Duminica a IV-a din Post (a Sfântului Ioan Scărarul) prăznuită la parohia Tituleşti, protoieria Caracal

Duminica a IV-a din Post (a Sfântului Ioan Scărarul) prăznuită la

parohia Tituleşti, protoieria Caracal

Duminică, 29 martie, Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, a săvârşit slujba Sfintei Liturghii la parohia Tituleşti, protoieria Caracal.

La sfârşitul slujbei Sfintei Liturghii, Preasfinţia Sa a rostit un ziditor cuvânt de învăţătură, îndemnând credincioşii la “rugăciune şi post”, fără de care nu vor putea alunga “proprii demoni care ne chinuiesc şi pe noi”, fie că este vorba de gânduri murdare, fie că este vorba de cuvinte urâte, fie că este vorba de fapte reprobabile.

Părintele Paroh Ioan Ion a ţinut să-i mulţumească Preasfinţiei sale pentru frumoasele cuvinte rostite şi pentru cinstea de a poposi în mijlocul enoriaşilor săi.

După slujbă, Preafinţia Sa a vizitat casa memorială a marelui diplomat şi om politic român Nicolae Titulescu, din localitate, precum şi parohia Văleni, unde slujesc părinţii Ilie Tecuceanu şi Dabu Stancu.

17 26 36 4655 73 84 92 102 112 122 132