Biserica parohiei Creţi a fost târnosită

Biserica parohiei Creţi a fost târnosită

Duminică 11 octombrie, Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, a târnosit biserica parohiei Creţi, Protoieria Slatina II Nord, în cadrul Sfintei Liturghii hirotonind întru diacon pe teologul Adrian Turcu.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a tâlcuit sensul cuvintelor Mântuitorului din pilda Semănătorului, îndemnând credincioşii să fie precum pământul cel bun care aduce roade depline:

“Învăţătura evangheliei de azi ne arată cum să ne punem sufletul şi inima la dispoziţia cuvântului lui Dumnezeu, astfel ca semniţele învăţăturii Sale să rodească în noi ca-ntr-un pământ bun. Nu ca pământul de lângă drum, trecător, indiferent şi superficial. Nu ca pământul pietros, adică cu inimă lipsită de sensibilitate sfântă şi împietrită. Nici ca pământul dintre spini, lăsându-ne copleşiţi de grijile şi plăcerile vieţii, ci ca pământul cel bun care, primind cuvântul lui Dumnezeu, a şi rodit pe măsură. Se cuvine să ne întrebăm care dintre cele patru feluri de pământ suntem?… Şi dacă suntem pământul cel bun, rodim noi oare însutit şi deplin?”

La sfârşitul slujbei, PS Sebastian a acordat Distincţia de vrednicie D-lui Ştefan Dumitrache, D-lui Constantin Dragomir, D-lui Ion Martinescu, D-lui primar Iulian Bărăscu şi D-nei Tatiana Raicu.

11 2 3 4