Biserica Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena din Balş a fost târnosită

Biserica Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena din Balş a fost târnosită

Sâmbătă 7 noiembrie, un sobor de ierarhi în frunte cu ÎPS Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, a târnosit biserica “Sf. Împăraţi Constantin şi Elena” din oraşul Balş.

Au slujit împreună cu ÎPS Irineu şi ÎPS Calinic, Arhiepiscopul Argeşului şi Muscelului, PS Lucian, Episcopul Caransebeşului, PS Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, PS Galaction, Episcopul Alexandriei şi Teleormanului, PS Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, şi PS Irineu, Episcopul Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române din America, şi un ales sobor de preoţi.

În cuvântul de învăţătură, ÎPS Mitropolit Irineu a vorbit credincioşilor despre felul cum au început lucrările de zidire la noua catedrală, încă de pe vremea când Înaltpreasfinţia Sa păstorea ca arhiereu vicar aceste locuri. A mulţumit lui Dumnezeu pentru că a binevoit ca biserica să fie ridicată şi că mereu, în ciuda tuturor piedicilor apărute, prezenţa Sa s-a făcut vizibil simţită. Apoi a vorbit despre rugăciune, care nu este doar o simplă înşiruire de cuvinte sau formule magice de invocare, ci are un conţinut de realităţi care se revarsă asupra noastră şi pe care chiar dacă nu le vedem, le simţim şi le păstram în taina sufletului nostru, fiindcă sunt ca o comoară fără de preţ.

A urmat, apoi, cuvântul părintelui Gabriel Costel Atanasiu, care a mulţumit Înaltpreasfinţiei Sale în mod special pentru faptul că mereu i-a fost alături pe parcursul ridicării acestei catedrale, apoi celor ce au slujit şi participat la slujba târnosirii, dar şi celor care au ajutat şi au fost mereu alături de el, în osteneli şi binefaceri, sprijinindu-l la construirea sfântului locaş.

Preasfinţitul Părinte Sebastian a mulţumit Bunului Dumnzeu pentru această zi sfântă şi pentru participarea ierarhilor în număr atât de mare la Sfânta Liturghie, acordând apoi rangul de Iconom Stavrofor părintelui paroh Gabriel Costel Atanasiu, Diploma de ctitor D-lui Prof. Petre Lăzăroiu, D-lui Ing. Nicolae Sandu (post mortem), D-lui Ing. Ion Băluţă, şi D-lui Ing. Romeo Vâlcu (post mortem), iar Distincţia de vrednicie D-lui Ec. Ion Toma, D-lui Ing. Paul Stănescu, D-lui Ing. Jenel Copilău, D-lui Dr. Ing. Gheorghe Dobra, D-lui Ec. Marin Smarandache, D-lui Ing. Victor Caliciu, D-lui Ing. Ionel Pirpiliu, D-lui Ing. Florea Diaconu, D-lui Ing. Nicolaide Matache, D-lui Ing. Florea Pătru (post mortem), D-lui Ec. Ionel Ciobanu,  D-lui Ing. Gheorghe Niţu Rizea şi D-lui Ing. Marin Voicu.

12 22 32 42 5 6 7 8 9 10 121 13