Sărbătoarea Sf. Arhangheli Mihail şi Gavriil prăznuită la parohia Coloneştii de Jos

Sărbătoarea Sf. Arhangheli Mihail şi Gavriil prăznuită

la parohia Coloneştii de Jos

Duminică 8 noiembrie, la sărbătoarea Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavriil, Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, a târnosit biserica parohiei Coloneştii de Jos, Protoieria Slatina I.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a vorbit credincioşilor despre cele nouă cete îngereşti care formează întreaga oştire cerească şi despre cei doi arhangheli în special, mai ales despre rolul pe care fiecare dintre ei l-a avut în iconomia mântuirii noastre. A invocat apoi mijlocirea către Dumnezeu a celor doi voievozi cereşti, ca să împlinească celor de faţă, celor ce se roagă lor şi celor ce le poartă numele bunele lor dorinţe.

La finalul slujbei, PS Sebastian a acordat rangul de Sachelar părintelui paroh Nelu Sandu şi Diploma de ctitor D-lui Florin Diaconu şi D-lui Ionel Pirpiliu.

14 43 23 33