Slujbă arhierească la hramul Bisericii Domneşti din Caracal

Slujbă arhierească la hramul Bisericii Domneşti din Caracal

Sâmbătă 21 noiembrie, la praznicul Intrării în Biserică a Maicii Domnului, Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, a slujit Sfânta Liturghie la hramul Bisericii Domneşti din Caracal, unde a hirotonit întru diacon pe teologul Paul Iorga.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a vorbit credincioşilor despre ducerea Maicii Domnului la Templu, la vârsta de trei ani, şi despre petrecerea ei vreme de doisprezece ani în rugăciune, meditaţie sfântă şi pregătire pentru primirea Bunei Vestiri. În Sfânta Sfintelor, locul unde numai arhiereul avea voie să intre, şi doar o singură dată pe an, Sfânta Fecioară Maria, hrănită în chip miraculos de înger cu mană cerească, şi-a dobândit de mică locul binemeritat unde astăzi este zugrăvită pe toate cupolele altarelor Platytera. De aceea, a îndemnat pe toţi cei prezenţi, la o mai mare cinstire a Maicii Domnului, pentru că aceasta s-a făcut “pricină de mântuire” tuturor prin Naşterea în chip minunat a Fiului lui Dumnezeu.

34 44 15 24