Sărbătoarea Sfântului Vasile cel Mare, prăznuită la Catedrala “Sf. Gheorghe – Ionaşcu” din Mun. Slatina

Vineri 1 ianuarie, când Biserica Ortodoxă sărbătoreşte Tăierea împrejur cea după Trup a Domnului, precum şi pe Sf. Ier. Vasile cel Mare, Arhiepiscopul Cezareii Capadociei, Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, a slujit Sfânta Liturghie la catedrala “Sf. Gheorghe – Ionaşcu” din Mun. Slatina.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a vorbit celor prezenţi despre viaţa, activitatea şi minunile Sf. Vasile cel Mare. La final au fost citite Molitfele Sf. Vasile, rugăciuni de alungare a duhurilor celor necurate, ce se citesc de obicei la început de an: “Sfântul Vasile este cel care a alcătuit rugăciunile pe care noi le numim Molitfe şi pe care, obişnuim noi, slujitorii sfântului altar, să le citim astăzi, nu doar pentru că este ziua de prăznuire a sfântului, ci mai ales pentru că este începutul anului şi se cuvine ca un început să fie aşa cum se cuvine: cu rugăciune, cu izbăvire de viclenele gânduri, de duhurile cele necurate, de toate întinăciunile vieţii acesteia. Au rânduit Sfinţii Părinţi ca astăzi, în întâia zi a anului, să ne curăţim fiinţa noastră prin rostirea acestor rugăciuni de exorcizare, adică de izgonire a duhurilor celor necurate care ne tulbură şi ne provoacă adeseori gânduri şi fapte reprobabile, ce ne fac să slujim nu adevăratului Dumnezeu, sfânt şi bun, ci diferitelor noastre plăceri şi pofte murdare, sau să ne slujim nouă înşine”.