Slujbă arhierească la Parohia “Sf. Trei Ierarhi” din Mun. Slatina

Duminică 3 ianuarie, Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, a slujit Sfânta Liturghie la Parohia “Sf. Trei Ierarhi” din Mun. Slatina.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a tâlcuit pericopa ce relatează începutul evangheliei lui Iisus Hristos, prin propovăduirea de către Sf. Ioan Botezătorul a  botezului pocăinţei spre iertarea păcatelor, care prefigurează botezul creştin.

“Aşa au considerat Sfinţii Părinti, ca astăzi să luăm pildă pe cel mai mare om născut din femeie — Sf. Ioan Botezătorul. Să luăm de la acesta exemplu de viaţă sfântă, de postire, de rugăciune, de pregătire pentru “întâlnirea” cu Dumnezeu, aşa cum s-a pregătit el pentru întâlnirea cu Iisus la Iordan, şi tot de la el să luăm exemplu de curaj şi verticalitate într-o lume în care, de multe ori, mai degrabă ne gudurăm linguşitori pe lângă cei “mari” şi le aducem complimente gratuite, ca nu cumva să-i deranjăm sau să-i jenăm cu adevărul care, ce-i drept, doare”.