Lansarea cărţii „Influenţe ale picturii bizantine în bisericile din judeţul Olt“ la Galeria ARTIS – Slatina

Cartea „Influenţe ale picturii bizantine în bisericile din judeţul Olt“ a autorului oltean Viorel Chirea va fi lansată astăzi, la Galeria „Artis“ a Muzeului Judeţean. Manifestarea va începe la ora 11.00, fiind invitaţi oameni de cultură olteni şi un grup de elevi de la Colegiul Naţional Vocaţional „Nicolae Titulescu“.

„Lucrarea lui Viorel Chirea reprezintă o contribuţie la cunoaşterea influenţei artei bizantine asupra picturii din bisericile judeţului Olt. Lucrarea consacră un capitol trecerii în revistă a şapte locaşuri de cult pe care le consideră reprezentative pentru judeţ, la care se adaugă şi biserica paleocreştină de la Sucidava“, a precizat Laurenţiu Guţică, directorul Muzeului Judeţean.

Viorel Chirea s-a născut în 1970 la Caracal, a absolvit Facultatea de Istorie la Universitatea din Craiova, iar în prezent este referent artistic la Secţia de Artă Plastică a Centrului Cultural „Radu Şerban“ din Caracal. Autorul este pictor de biserici şi fotograf.

surs: GdO