Slujbă arhierească la parohia Mânăstirea Albă, Protoieria Slatina II

Duminică 31 ianuarie, Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, a slujit Sfânta Liturghie la biserica parohiei“Mânăstirea Albă”, Protoieria Slatina II.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a tâlcuit pilda Fiului risipitor, arătând că şi noi putem fi asemenea fiului cel mic, neascultător, dar şi ca fiul cel mare, care n-a ieşit niciodată din cuvântul tatălui său: “Noi suntem ori fiul cel risipitor, căzut în păcate, ori fiul cel mare, ascultător şi “drept”. Să luăm aminte, dacă suntem fiul cel pierdut, că există îndreptare, aşa cum a existat şi pentru fiul risipitor – cu condiţia să dovedim şi smerenia, pocăinţa şi dorinţa de schimbare şi să ne cerem iertare aşa cum şi-a cerut acela. Dacă însă suntem fiul cel bun, care n-a ieşit niciodată din cuvântul Părintelui său, să luăm aminte să nu cădem tocmai prin faptul că ni se pare că “stăm”, pentru că Dumnezeu ne aşteaptă la ospăţul cel ceresc şi pe unii şi pe ceilalţi; şi pe cei căzuţi, dar şi pe cei “drepţi”.