Un secol de la naşterea părintelui Anatolie Ţepuşel

Luni, 8 februarie a.c., s-au împlinit 100 de ani de la naşterea Părintelui Anatolie Ţepuşel, slujitorul Altarului Parohiei Sf. Ioan Botezătorul din Mun. Slatina, figură duhovnicească emblematică pentru credincioşii slătineni şi nu numai.

Părintele Anatolie Ţepuşel a fost un preot în adevăratul sens al cuvântului, înţelegând de la bun început că darul preoţiei este vocaţie şi nu meserie. El nu mergea niciodată cu jumătate de măsură; era aspru cu păcatul, dar blând şi răbdător cu oamenii. Nu a urât niciodată pe nimeni şi a iertat pe toţi care i-au făcut rău. Dânsul a avut darul de a deschide cu delicateţe inima omului pentru a smulge ghimpii păcatelor şi ai suferinţelor, de aceea el este iubit de toţi care l-au cunoscut, iar ucenicii lui simt şi acum ajutorul şi mijlocirea părintelui în viaţa lor.

În data de 12 decembrie anul trecut s-au împlinit şapte ani de la naşterea sa în Împărăţia lui Dumnezeu.

Blândeţea, răbdarea, smerenia, simplitate şi dragostea părintelui rămân amintiri nestinse în memoria şi sufletele credincioşilor slătineni.