Duminica Sf. Ioan Scărarul prăznuită la Parohia Jitaru, Protoieria Slatina I

Duminică 14 martie, PS Părinte Sebastian a slujit Sfânta Liturghie la Parohia Jitaru, Protoieria Slatina I.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a tâlcuit pericopa evanghelică ce relatează vindecarea fiului lunatic: “Învăţăm din evanghelia de astăzi să ne rugăm şi să aşteptăm. Să avem răbdare şi să nu ne grăbim, “judecându-L” pe Dumnezeu şi condamnându-L că nu răspunde imediat rugăciunii noastre. Poate că o va face mâine, sau poimâine, sau mai târziu, ori poate niciodată (dacă am cerut ceea ce nu se cuvenea). Să căutăm să avem în tot timpul gândul nostru îndreptat către Dumnezeu. Este şi aceasta o “rugăciune” – să ne raportăm tot timpul la El – iată modalităţi de a sta totdeauna în comunicare şi comuniune cu Dumnezeu”.