Denia Prohodului Domnului la Mânăstirea Strehareti

Vineri 2 aprilie, la Mânăstirea Strehareţi din Municipiul Slatina, Preasfinţitul Părinte Sebastian a săvârşit Deniei Prohodului Domnului.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a explicat semnificaţia Prohodului şi a procesiunii în jurul bisericii cu Sfântul Epitaf din Vinerea Mare: “Acum 2000 de ani, într-o zi precum aceasta, omul a reuşit abominabila “performanţă” de a-L omorî pe Dumnezeu. Hristos Se întrupase pentru ca să-i înveţe pe oameni cum să trăiască şi ce să creadă, iar oamenilor li s-a părut atât de “incomod” Dumnezeu, şi atât de grea învăţătura şi vieţuirea pe care le-a cerut El, încât au găsit “de bine” să-L omoare. L-au răstignit pe cruce, iar pentru că a doua zi era Paştele evreilor, ca să nu se “spurce” şi să nu-şi “întineze” sărbătoarea, s-au grăbit şi au aruncat trupul lui Iisus în mormânt în mare grabă, încât nu i S-a făcut înmormântarea aşa cum o cerea tradiţia iudaică. Acesta este motivul pentru care an de an, în fiecare vineri din Săptămâna Patimilor, noi, credincioşii, săvârşim ceea ce aţi văzut în seara aceasta şi care nu este altceva decât o “înmormântare” (prohodire), pe care omul i-o datora Domnului. Tot ritualul din seara aceasta, cântarea Prohodului şi înconjurarea bisericii cu Sfântul Epitaf preînchipuie ritualul înmormântării de care nu a avut parte Hristos”.