Slujba Învierii Domnului la biserica “Sf. Împaraţi Constantin şi Elena” din oraşul Balş

Duminică 4 aprilie, Preasfinţitul Părinte Sebastian a săvârşit slujba Învierii Domnului la biserica “Sf. Împaraţi Constantin şi Elena” din oraşul Balş.

La miez de noapte, Preasfinţia Sa a dat celor prezenţi lumină, slujba Învierii Domnului continuându-se mai apoi cu Canonul Învierii şi Sfânta Liturghie. La finalul acesteia, Preasfinţitul Părinte a mulţumit lui Dumnezeu pentru toate, binecuvântându-i pe cei prezenţi: “Dăm slavă lui Dumnezeu că am ajuns şi ziua aceasta luminată a Sfintelor Paşti. Vă felicităm pe dumneavoastră care aţi avut răbdare până acum şi aţi stat împreună cu noi la rugăciune în biserică până spre dimineaţă. Să vă răsplătească Dumnezeu postul, rugăciunea, spovedania şi împărtăşania şi să vă dăruiască sărbătoarea aceasta cu bucurie în familie, cu împliniri şi cu toate cele pe care vi le doriţi fiecare. La mulţi ani tuturor! Hristos a înviat!”

Vezi şi Pastorala de Paşti (2010) a PS Părinte Sebastian:

HRISTOS A ÎNVIAT − „BOGĂŢIA” NOASTRĂ ÎNTR-O LUME DIN CE ÎN CE MAI „SĂRACĂ”