Catedrala din Corabia şi-a prăznuit hramul

Luni 24 mai, la praznicul Sfintei Treimi, Preasfinţitul Părinte Sebastian a slujit Sfânta Liturghie la hramul Catedralei din oraşul Corabia.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a explicat dogma Sfintei Treimi, vorbind despre rolul fiecăreia din cele trei Persoane şi arătând cum acestea au fost prefigurate în Vechiul Testament: “La stejarul de la Mamvri (Fac. 18, 1-16) Dumnezeu s-a arătat în chipul a trei tineri (îngeri), de-o vârstă cu toţii, arătându-ne nouă că sunt egali între Ei, că-Şi împart neîmpărţit şi în mod egal între Ei Fiinţa Dumnezeiească şi că nu este Unul mai mare decât Altul. Chiar dacă Tatăl este Născătorul, pentru că L-a născut pe Fiul Său din veci şi chiar dacă Duhul Sfânt Îşi are izvorul tot în Tatăl, prin purcedere, noi spunem că Dumnezeu Tatăl, Dumnezeu Fiul şi Dumnezeu Duhul Sfânt Una sunt, deofiinţă şi egali”.