Conferinţele pastorale semestriale de primăvară in Episcopia Slatinei şi Romanaţilor

Joi 27 mai, începând cu orele 10.00, la Paraclisul Episcopal “Sfânta Treime” din Municipiul Slatina, a avut loc conferinţa pastorală semestrială de primăvară cu preoţii din Protoieria Slatina I Sud, pe tema: “2010 – Anul omagial al Crezului ortodox şi al Autocefaliei româneşti”. În acest sens preoţii Nicolae Bubuianu de la Parohia Ipoteşti, Gheorghe Creţu de la Parohia Izvoarele şi Constantin Patriche de la Parohia Potcoava au pregătit referate pe care le-au susţinut în faţa participanţilor. Tot în cadrul acestei conferinţe, Pr. Mihai Vînătoru de la Parohia Radomireşti, Protoieria Caracal, şi-a lansat cartea intitulată “Şi noi am fost acolo… la porţile cerului sau Slujitori ai sfintelor altare din vechile judeţe Olt şi Romanaţi, în cele două războaie mondiale”. De asemenea, s-au abordat şi alte probleme de natură bisericească cu care se confruntă preoţii în parohiile pe care le păstoresc.

Calendarul conferinţelor pastorale pentru celelalte protoierii este următorul:

Protoieria Slatina II Nord – Joi 3 iunie, orele 1000, la biserica Sf.  Gheorghe – Ionaşcu” din Mun. Slatina,

Protoieria Caracal – Joi 10 iunie, orele 1000, la Cercul Militar din Mun. Caracal

Protoieria Corabia – Joi 17 iunie, orele 1000, la Parohia Orlea II