Şedinţa de constituire a Consiliului Eparhial, pentru mandatul 2010-2014

Miercuri 2 iunie, la Centrul Eparhial a avut loc şedinţa de constituire a Consiliului Eparhial al Episcopiei Slatinei şi Romanaţilor, pentru mandatul 2010-2014. Pe lângă membrii propriu-zişi ai Consiliului, la întâlnire au mai participat atât părinţii consilieri, cât şi părinţii protoieri ai celor patru protopopiate din cuprinsul Eparhiei. Şedinţa a fost prezidată de către PS Părinte Sebastian, care le-a prezentat membrilor aleşi atribuţiile pe care le au de îndeplinit în mandatul pe care-l desfăşoară. Totodată, s-a prezentat programul manifestărilor din 16 august a.c., dedicate Ocrotitorului Eparhiei – Sf. Constantin Brâncoveanu, şi s-a propus organizarea în anul 2011 a acestor manifestări la Drăgăneşti-Stoicăneşti. O altă propunere înaintată membrilor Consiliului a fost aceea de a se face demersurile necesare către Patriarhia Română, astfel încât anul 2014 să fie “Anul Sf. Constantin Brâncoveanu: de la leagăn la mormânt”, deoarece se vor împlini 300 de ani de la trecerea în veşnicie a domnitorului Ţării Româneşti. De asemenea, au fost discutate şi un set de acţiuni, privind continuarea lucrărilor la Catedrala Episcopală.