Sfinţii sunt pentru noi contagiosi cu sfinţenia lor

Marţi 29 iunie, la sărbătoarea Sf. Ap. Petru şi Pavel, Preasfinţitul Părinte Sebastian a săvârşit Sfânta Liturghie la biserica Parohiei “Sf. Ap. Petru şi Pavel” din Municipiul Caracal.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a istorisit pe scurt viaţa celor doi mari apostoli ai Bisericii noastre, făcând apel la cei prezenţi să urmeze vieţii acelora şi să-l mărturisească cu curaj pe Dumezeu în orice împrejurare s-ar găsi: “Să-l rugăm pe Dumnezeul acestor sfinţi corifei, Apostolii Petru şi Pavel, să ne dăruiasă şi nouă din râvna, credinţa, dragostea, tăria şi jertfa lor pentru ca şi noi, la locul nostru de muncă, în societate şi în familie, să fim apostoli şi mărturisitori ai cuvântului Domnului. Să vadă vecinul în mine o lumină de credinţă şi să se gândească: nu cumva omul acesta pe care îl tot văd eu în fiecare duminică la biserică şi care vine după aceea liniştit şi bucuros şi pătruns de duhul lui Dumnezeu, nu cumva omul acesta vrea să-mi spună mie, chiar fără cuvinte, că şi eu ar trebui să fac la fel? Aşa trebuie să fim mereu pentru alţii, contagioşi. Sfinţii sunt pentru noi contagiosi cu sfinţenia lor. Ei vor să ne aducă şi pe noi la sfinţenie şi ne provoacă tot timpul în acets sens. Provocăm şi noi oare pe cei din jurul nostru spre virtute, sau ducem o viaţa, aşa, ascunsă, complexată, neconvinşi că avem de-a face cu Dumnezeul cerului şi al pământului?”