Sfântul Apostol Andrei sărbătorit în Mun. Caracal

Marţi 30 noiembrie, Preasfinţitul Părinte Sebastian a slujit Sfânta Liturghie la hramul Parohiei “Sf. Ap. Andrei” din Mun. Caracal.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a vorbit despre încreştinarea poporului român de către Sf. Ap. Andrei, petrecută în vremea în care a zăbovit în provincia Sciţia Minor, Dobrogea de astăzi, şi despre felul cum s-a păstrat creştinismul din interiorul hotarelor ţării noastre de-a lungul vremii: “Multele mărturii care s-au păstrat arată că acest creştinism înfiripat şi organizat de Sf. Ap. Andrei pe teritoiul ţării noastre nu s-a pierdut apoi. În pofida venirii romanilor, apoi mai târziu a slavilor, a popoarelor migratoare şi a cuceritorilor de tot felul, strămoşii noştri au păstrat acest creştinism aşa cum au ştiut ei mai bine. Astfel, poporul român a trăit vreme de aproape două milenii strâns unit în jurul bisericii, în jurul preotului, în jurul cimitirului din sat şi în jurul Dumnezeului său. Neamul nostru românesc nu a fost, deci, încreştinat precum poporul rus, în mod “politic”, printr-o încreştinare în masă, ci s-a făcut de către un ucenic direct al Mântuitorului Iisus Hristos, Sf. Ap Andrei, încă de acum două mii de ani”.