Ziua naţională a românilor sărbătorită la Slatina

Festivitatea organizată pe 1 decembrie în centrul Municipiului Slatina, cu ocazia sărbătoririi Marii Uniri de la Alba Iulia din data de 1 Decembrie 1918, a adunat, în ciuda frigului pătrunzător şi a vremii nefavorabile, foarte multe oficialităţi locale şi judeţene, precum şi numeroşi slătineni.

La eveniment a participat şi Preasfinţitul Părinte Sebastian, aducând prin slujba de Te Deum şi prin cuvântul rostit prinos de cinstire şi recunoştinţă pentru cei ce au făcut posibilă Unirea.

În cuvântarea rostită, Preasfinţia Sa a amintit de importanţa celor două sărbători, a Sf. Ap. Andrei, Încreştinătorul şi Ocrotitorul României, şi a Zilei Naţionale care, prin apropierea lor ca dată de cinstire, îndeamnă poporul român la unitate şi la păstrarea identităţii naţionale şi spirituale.

“Am învăţat ieri de la Sfântul Andrei creştinismul, iar de la sărbătoarea de astăzi, a unităţii noastre naţionale, patriotismul şi românismul” – a conchis PS Epsicop Sebastian.