Festivalul Obiceiurilor şi Tradiţiilor Creştine Româneşti “Astăzi s-a născut Hristos”, ediţia a VII-a

Miercuri 15 decembrie, în amfiteatrul Colegiului Naţional “Nicolae Titluescu” din Mun. Slatina a avut loc cea de-a şaptea ediţie a Festivalului de Obiceiuri şi Tradiţii Creştine Româneşti “Astăzi s-a născut Hristos”.

În cadrul acestuia au evoluat mai multe coruri de elevi şi liceeni din judeţul Olt şi judeţul Vâlcea, care au interpretat diferite colinde şi cântări tradiţionale de Crăciun.

Festivalul a fost organizat de către Inspectoratul Şcolar Judeţean Olt în parteneriat cu Episcopia Slatinei şi Romanaţilor, Casa Corpului Didactic Olt şi Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Olt.

Printre corurile care au interpretat colinde la acest Festival s-a numărat şi corul Asociaţiei Studenţilor Creştin-Ortodocşi Români (A.S.C.O.R.), filiala Slatina.