Postire înseamnă înfrânarea de la tot ceea ce ne robeşte

Duminică 6 martie a.c., PS Părinte Episcop Sebastian a săvârşit Sânta Liturghie la Parohia Dobroteasa, Protoieria Slatina II.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a arătat felul cum trebuie să ne pregătim pentru a posti, potrivit cuvântului Mântuitorului: “Evanghelia de astăzi ne arată că postirea noastră trebuie să se îndrepte şi împotriva răutăţii, nu doar împotriva bucatelor, spunându-ne că trebuie să şi iertăm. Să lăsăm răutatea la o parte şi să îmbrăţişăm cu dragoste pe cei ce ne-au jignit, ne-au bârfit, ne-au nedreptăţit etc. Postirea înseamnă şi înfrânarea de la tot ceea ce ne robeşte şi de la tot ceea ce ne face să ne lipim inima aici pe pământ de bunurile acestea trecătoare, nemântuitoare şi care nu au nimic de-a face cu viaţa de dincolo. De asemenea, ne arată şi că trebuie să îmbrăţişăm postirea cu bucurie, iar nu trişti; nu întunecaţi la chip, ci cu entuziasm şi cu sentimentul că aceasta ne zideşte, nu ne îmbolnăveşte; ne creşte sufleteşte, nu ne slăbeşte”.