Mântuitorul Hristos ne-a chemat în viaţa aceasta la luptă şi la cruce

Duminică 27 martie, PS Părinte Sebastian a săvârşit Sfânta Liturghie la Biserica “Sf. Ier. Nicolae” din Mun. Caracal.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a tâlcuit pericopa evanghelică care ne îndeamnă să luăm Crucea şi să-I urmăm lui Hristos, insistând ca viaţa noastră să fie una de luptă: “Mântuitorul Hristos ne-a chemat la luptă şi la cruce. Şi nu ne-ar fi cerut-o, dacă n-ar fi făcut-o El Însuşi mai înainte de noi. Pentru aceasta şi aşteaptă de la fiecare dintre noi să ne abordăm la fel propria viaţă. Altfel, cine va dori să-şi menajeze viaţa, complăcându-se în tot ceea ce este mai atrăgător şi mai plăcut pe pământ ─ şi nu înţelege că Dumnezeu nu ne îngăduie nouă, celor ce ne-am înjugat la jugul Lui şi vrem să-I dobândim Împărăţia, să trăim oricum, să vorbim ori să gândim orice şi oricum ─ nu are ce căuta în Împărăţia Cerurilor. Aşadar, cine va voi să-şi menajeze viaţa şi să nu şi-o jertfească pentru Hristos, acela şi-o va pierde. Cine va căuta să-şi scape sufletul, în sensul de a nu aborda viaţa ca luptă şi ca jertfă, acela şi-l va pierde, pentru că inutilă se va dovedi o astfel de viaţă în faţa veşniciei”.

După-amiaza, Preasfinţia Sa a vizitat Parohia Reşca, ruinele cetăţii Romula, precum şi Mânăstirea Hotărani, în vederea organizării celei de-a doua părţi a manifestării din 16 august, dedicată Ocrotitorului Eparhiei – Sf. Constantin Brâncoveanu.