PS Părinte Sebastian i-a primit pe olimpicii fazei judeţene la disciplina Religie

Joi 31 martie, la Centrul Eparhial, PS Părinte Episcop Sebastian a premiat pe cele şase olimpice, câştigătoare ale fazei judeţene la disciplina Religie, concurs susţinut la Liceul Teoretic “Mihai Viteazul” din Mun. Caracal, pe data de 19 martie a.c. Este vorba de elevele: Dragomir Alexandra Nicoleta (Şcoala cu cls. I-VIII Nr. 4, Caracal – Prof. Dobre Mioara); Colac Raluca Mihaela (Şcoala cu cls. I-VIII Studina – Prof. Mihală Despina); Stoian Alexandra şi Dobre Carmen (Liceul Teoretic “Mihai Viteazul”, Caracal – Prof. Iliescu Alexandra); Cîrstea Alexandra (Colegiul Naţional “Radu Greceanu”, Slatina – Prof. Popescu Flavius) şi Bocai Simona (Colegiul Naţional “Radu Greceanu”, Slatina – Prof. Alexandru Roxana).

În cadrul întâlnirii, Preasfinţia Sa a apreciat eforturile depuse atât de elevi, cât şi de profesori şi organizatori, care s-au străduit să ofere condiţiile optime desfăşurării acestui concurs la nivel judeţean şi s-au îngrijit de pregătirea elevilor. Cu acest prilej, Preasfinţitul Părinte le-a încurajat pe eleve ca să aprofundeze şi mai mult cunoştinţele religioase, iar pe dascăli să se dedice şi în anii următori realizării acestor performanţe.

La final, câştigătoarele au primit din partea Preasfinţiei Sale cărţi, precum şi un bonus financiar, obţinut prin demersurile D-lui Prof. Florin Adrian Rădulescu-Mierlăcioiu, de la Liceul Teoretic “Mihai Viteazul” din Mun. Caracal.

Faza naţională a olimpiadei de Religie va avea loc la Galaţi, în perioada 17-21 aprilie a.c., când sperăm să avem cât mai mulţi câştigători.