Slujbă arhierească la Parohia Dejeşti, com. Vitomireşti

Duminică 17 aprilie, PS Părinte Sebastian a resfinţit biserica Parohiei Dejeşti, com. Vitomireşti.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a vorbit despre însemnătatea pe care o are în Postul Mare sărbătoarea Floriilor: “Din praznicul de astăzi înţelegem că trebuie să ne bucurăm, chiar dacă bucuria ierusalimitenilor din vremea aceea era una străină de adevăr. Şi mai înţelegem că nu avem voie să fim atât de schimbători şi inconsecvenţi, precum contemporanii şi conaţionalii lui Hristos, care astăzi l-au ovaţionat, pentru ca peste doar câteva zile să se facă părtaşi crimei abominabile cu acelaşi entuziasm, strigând: “Răstigneşte-l! Răstigneşte-l Pilate, pentru că ne-a înşelat!” Înţelegem, aşadar, să-L primim pe Hristos cu bucurie în inimile şi în viaţa noastră şi ca, odată primit, să-L păstrăm, iar nu să-L trădăm ca Iuda (Mt. 26, 25 şi 47), ori să ne lepădăm de Dânsul ca Petru (Lc. 22, 54 – 62), nici să-L părăsim ca toţi cei care Îl slujiseră până atunci, dar L-au lăsat singur în faţa morţii. Să păstrăm în suflet această bucurie a zilei de astăzi, să fim consecvenţi faţă de Hristos care este „Rege”, iar nu răzvrătitor al maselor împotriva romanilor, şi „să-L primim ca pe Împăratul” prin excelenţă, Care a zis: ”Împărăţia Mea nu este din lumea aceasta” (In. 18, 36)”.

La finalul slujbei, Preasfinţitul Părinte a acordat Distincţia de vrednicie D-lui Constantin Rotea, primarul com. Vitomireşti şi rangul de Iconom Stavrofor Pr. Paroh Constantin Vasiloiu.