Denia Prohodului Domnului la Catedrala „Sf. Ap. Petru şi Pavel” din oraşul Balş

Vineri 22 aprilie, la Catedrala „Sf. Ap. Petru şi Pavel” din oraşul Balş, PS Părinte Sebastian a săvârşit slujba Deniei Prohodului Domnului.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a vorbit despre simbolistica şi importanţa slujbei Prohodului Domnului: „Pentru că Hristos nu a avut parte de înmormântare, noi, creştinii, care am înţeles că iudeii au greşit atunci când L-au omorât şi L-au îngropat în mare grabă pe Domnul, fără ritualul tradiţional, ne adunăm în fiecare Vineri a Patimilor, într-un fel de protest, şi facem această slujbă de prohodire. De asemenea, ne rugăm ca Dumnezeu să ne ierte şi să ne mântuiască pe noi, oamenii, pentru că I-am pricinuit atâta rău şi moarte atunci când a găsit de cuviinţă să Se întrupeze şi să vină pe pământ. Dumnezeu a venit la oameni, iar oamenii l-au omorât! Hristos li s-a părut incomod, de netolerat, de neîngăduit şi, pentru aceasta, au găsit cu cale să-L omoare. Din păcate, şi astăzi, oare câţi dintre noi nu-L găsesc pe Dumnezeu incomod, supărător sau chiar înficoşător?…”