Denie la biserica „Sfânta Treime” din Mun. Caracal

Marţi 19 aprilie, în săptămâna Patimilor, PS Părinte Sebastian a săvârşit slujba Deniei la biserica „Sfânta Treime” din Mun. Caracal.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a vorbit despre modelul de pocăinţă al femeii păcătoase, care a udat cu lacrimile sale picioarele Mântuitorului, ştergându-le cu părul capului: „Pericopa citită în seara aceasta ne încredinţează că fiecare creştin poate dobândi iertarea păcatelor şi Împărăţia lui Dumnezeu dacă va avea pocăinţă adâncă. Să nu-i treacă prin gând cuiva, care-şi simte conştiinţa încărcată, ideea pe care am auzit-o la unii: “la câte păcate am făcut eu, nu mă mai iartă pe mine Dumnezeu!…” Blestemată resemnarea aceasta! Cine v-a spus dumneavoastră până unde merge iertarea lui Dumnezeu? Oare nu L-aţi văzut cum l-a iertat într-o clipă pe tâlharul recunoscător pe Cruce? Aşadar, să nu ne treacă prin minte gândul că nu există iertare pentru noi. Să nu ne resemnăm în păcatele noastre, zăcând în continuare şi complăcându-ne în fărădelegi, ci să alergăm la Hristos la fel ca femeia desfrânată de astăzi şi să plângem cu pocăinţă”.