Învierea Domnului la Parohia Drăgăneştii de Jos

Duminică 24 aprilie, când Biserica Ortodoxă a prăznuit Învierea Domnului, la biserica Parohiei Drăgăneştii de Jos, PS Părinte Sebastian a săvârşit slujba Sfintei Liturghii, prilej cu care a hirotonit întru diacon pe teologul Lucian Dogaru.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a subliniat importanţa luminii Învierii, pe care cei de faţă au primit-o, gest liturgic complementar Sfintei Liturghii: „Primind lumina sfântă, v-aţi făcut cu toţii părtaşi Învierii celei luminate şi adevărate. Dacă aţi ştii ce frumoşi sunteţi acum, când ţineţi făcliile aprinse în noaptea când Hristos a înviat?! Să rămânem cu toţii şi la Sfânta Liturghie, bucurându-ne deplin de acest cinstit praznic cu care Hristos Cel înviat ne-a binecuvântat. Iată, moartea a fost înghiţită de biruinţa Începăturii învierii noastre, Hristos, Care „cu moartea pre moarte a călcat”. Însăşi cântarea zice: „Ieri m-am îngropat împreună cu Tine Hristoase, astăzi mă ridic împreună cu Tine”. Sobrietatea Postului a fost covârşită astăzi de bucuria care copleşeşte nu numai omul, ci toată zidirea, ce împreună cu noi oamenii tânjeşte după înnoire”.