Izvorul Tămăduirii la Sfânta Mânăstire Brâncoveni

Vineri 29 aprilie, la sărbătoarea Izvorului Tămăduirii, PS Prăinte Sebastian a săvârşit slujba Sfintei Liturghii la Mănăstirea Brâncoveni.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a vorbit despre felul în care a luat „naştere” sărbătoarea Izvorului Tămăduirii în tradiţia bisericească şi a arătat ajutorul şi puterea de tămăduire pe care o are Maica Domnului: „Maica lui Dumnezeu, prin apa care se sfinţeşte astăzi, ascultă rugăciunile noastre şi ne dăruieşte împlinirea bunelor noastre planuri şi cereri cu care poposim adeseori la sfintele mânăstiri şi biserici, închinând un gând de rugăciune lui Dumnezeu. De aceea, şi în ziua aceasta sfântă să o rugăm pe Maica Domnului ca, luând cu toţii apă şi stropindu-ne feţele noastre, să primim şi noi binecuvântare sfântă de la ea, cea care L-a născut pe Hristos”.