Liturghie arhierească la Parohia Corlăteşti, com. Cezieni

Duminică 17 iulie, PS Părinte Sebastian a săvârşit Sfânta Liturghie la Parohia Corlăteşti din comuna Cezieni, hirotonind întru diacon pe tânărul Ioan Claudiu Roşca. După-amiază a vizitat şi Parohia Cezieni.

În cuvântul de învăţătură, făcând referire la pericopa evanghelică citită, Preasfinţia Sa arătat cât de incomod poate părea unora Dumnezeu: „Să nu cădem, aşadar, în păcatul în care au căzut gadarenii, acela de a-L socoti pe Hristos „nepotrivit” pentru noi, chiar dacă viaţa cu El presupune luptă, sudoare şi osteneală. E adevărat, El nu ne rezervă tocmai „concedii”, vacanţe, distracţii etc… El ne cheamă la biserică: să postim, să ne rugăm, să facem milostenie, să ne înfrânăm până şi gândurile, nu doar faptele şi cuvintele, ochii şi urechile… Aşadar, viaţa în Hristos poate părea la un moment dat „corvoadă”, luptă, strădanie şi efort şi, de aceea s-ar putea să ni să pară uneori şi incomodă. Gadarenii au trăit-o pe pielea lor! S-au simţit păgubiţi, după cum socotesc unii şi astăzi Creştinismul o religie păguboasă, care nu cultivă atât bunăstarea şi relaxarea, cât abstinenţa şi lupta. Propovăduieşte renunţarea până şi la unele lucruri ce par fireşti ― şi chiar sunt în anumite condiţii şi până la un punct ― dar, oricum, ne cere să ne trăim viaţa în cumpătare şi cu înţelepciune, iubind pe toţi cei din jurul nostru, iubindu-ne şi pe noi înşine, dar, mai presus de toate, iubind pe Dumnezeu ca pe nimeni altcineva: „nici pe mamă, nici pe tată, nici pe fiu sau pe fiică” (Mt. 10, 37).