Manifestările închinate Ocrotitorului Episcopiei Slatinei şi Romanaţilor

În ziua de marţi – 16 august 2011, la Mănăstirea Brâncoveni din jud. Olt, a avut loc slujba de cinstire a Sfinţilor Martiri Brâncoveni – Constantin Vodă (Ocrotitorul Eparhiei), dimpreună cu cei patru fii ai săi: Constantin, Ştefan, Radu şi Matei şi cu sfetnicul Ianache Văcărescu.

Manifestările dedicate Ocrotitorului Eparhiei au debutat la ora 930 cu Sfânta Liturghie, săvârşită pe podiumul din incinta mănăstirii de către un sobor de ierarhi în frunte cu ÎPS Teofan, Arhiepiscop al Iaşilor şi Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei, dimpreună cu ÎPS Irineu, Arhiepiscop al Craiovei şi Mitropolit al Olteniei, PS Lucian, Episcop al Caransebeşului, PS Nicodim Episcop al Severinului şi Strehaiei, PS Galaction, Episcop al Alexandriei şi Teleormanului, PS Sebastian, Episcop al Slatinei şi Romanaţilor, PS Gurie, Episcop al Devei şi Hunedoarei şi PS Emilian, Episcop Vicar al Sfintei Arhiepiscopii a Râmnicului, înconjuraţi de un sobor de preoţi şi diaconi. La slujbă au participat sute de credincioşi, atât din cuprinsul Eparhiei, cât şi din afara ei, fiind însoţiţi de către preoţii lor, astfel aducând prinos de rugăciune şi închinare.

Cuvântul de învăţătură a fost ţinut la sfârşitul Sfintei Liturghii de către ÎPS Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, precum şi de către ÎPS Irineu, Mitropolitul Olteniei, care au subliniat rolul în stat şi în Biserică al Sfântului Martir Constantin Vodă Brâncoveanu, cu sângele său şi al fiilor săi pecetluind o viaţă mărturisitoare în Hristos. La rându-i, Preasfinţitul Părinte Sebastian a mulţumit tuturor celor care au răspuns chemării, atât ierarhilor prezenţi, cât şi credincioşilor, făcând cunoscut tuturor programul manifestărilor organizate în cinstea Ocrotitorului Eparhiei Slatinei şi Romanaţilor.

Începând cu ora 1600 delegaţia s-a deplasat la situl arheologic Romula-Reşca, la fosta Mănăstire Hotărani şi la Complexul Muzeal „Câmpia Boianului” din Stoicăneşti, dat fiind faptul că anul acesta manifestările s-au desfăşurat sub genericul: „Istorie, Cultură şi Creştinism la Romula-Reşca, Hotărani, Slăveni şi Stoicăneşti”. Au fost vizitate ruinele cetăţii Romula, vechea capitală a provinciei romane Dacia Malvensis, fosta Mănăstirea Hotărani, Complexul Muzeal „Câmpia Boianului” şi biserica din Stoicăneşti.

Programul cultural propriu-zis s-a desfăşurat, începând cu ora 1900, la Teatrul Naţional din Mun. Caracal, fiind susţinute trei comunicări ştiinţifice, de către: conf. univ. dr. Mircea Negru, D-na cercetător ştiinţific dr. Aurelia Grosu, şefa secţiei de Istorie şi Artă a Muzeului Judeţean Olt şi prof. Traian Zorzoliu, prezentări ce au alternat cu cântările corului „Sfântul Constantin Brâncoveanu” al Episcopiei Slatinei şi Romanaţilor şi cu interpretările suitei de dansuri populare ale Ansamblului Folcloric „Romanaţiul” din Caracal.

La finalul manifestării, PS Părinte Sebastian a mulţumit celor prezenţi pentru participarea la acest eveniment, totodată făcând cunoscută şi locaţia de anul viitor a manifestărilor dedicate Ocrotitorului Eparhiei noastre: zona Acidava (Enoşeşti ― Piatra Olt) ― Balş ― Oboga ― Căluiu.