Liturghie arhierească la Parohia Cilieni

Joi 8 septembrie, de praznicul Naşterii Maicii Domnului, PS Episcop Sebastian a săvârşit slujba Sfintei Liturghii la biserica Parohiei Cilieni, Protoieria Corabia.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a arătat rolul pe care Preasfânta Născătoare de Dumnezeu l-a avut şi îl are la mântuirea noastră: „Pe Maica Domnului, pe care o numim mai cinstită decât heruvimii şi mai slăvită fără de asemănare decât serafimii, este mai presus de îngerii şi decât toţi sfinţii, şi cu atât mai mult decât noi oamenii. Dumnezeu a pregătit-o, aşa încât nici un păcat nu a putut umbri fiinţa ei curată, precum o invocăm în rugăciune: nepătată, neîntinată, nestricată, fără prihană, curată Fecioară, a lui Dumnezeu MireasăFiind plină de har de la naşterea sa, Sfânta Fecioară Maria a rămas plină de dar pe tot timpul vieţii sale pământeşti, iar pentru noi nădejdea de mântuire cea mai mare, după Fiul ei. Maică a lui Hristos Dumnezeu-Omul, a primit multă îndrăznire către El, putând să mijlocească neîncetat pentru cei care o cheamă în ajutor”.