Resfinţirea bisericii Parohiei Curtişoara

Duminică 11 septembrie, PS Părinte Sebastian a săvârşit resfinţirea bisericii Parohiei Curtişoara.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a subliniat necesitatea asumării suferinţelor şi a necazurilor, ca şi cruce a răstignirii sinelui: „Mântuitorul Hristos ne-a chemat în viaţa aceasta la luptă şi la cruce. Şi nu ne-ar fi cerut-o, dacă n-ar fi făcut-o El Însuşi mai înainte de noi. Astfel, cine va dori să-şi menajeze viaţa, complăcându-se în tot ceea ce este mai atrăgător şi mai plăcut pe pământ − şi nu înţelege că Dumnezeu nu ne îngăduie nouă, celor ce ne-am înjugat la jugul Lui şi vrem să-I dobândim Împărăţia, să trăim oricum, să vorbim ori să gândim orice şi oricum − nu are ce căuta în Împărăţia Cerurilor. Expresia „să-şi ia crucea” înseamnă că, odată predat lui Dumnezeu, „să-şi asume viaţa aceasta” − cu bucuriile, dar şi cu întristările ei; cu biruinţele, dar şi cu eşecurile ei; cu „Paştele”, dar şi cu desele „Golgote” − ca pe o „cruce”.

După Sfânta Liturghie, PS Sebastian a acordat rangul de Iconom PC Pr. Marian Achim, şi Distincţia de Vrednicie d-lor: Ing. Bogdan Vintilă, Manager Gheorghe Gănescu, Manager Ion Vătafu şi Manager Leontin Rădulescu.