Târnosirea bisericii Parohiei Mierleştii de Sus

Duminică 2 octombrie, PS Episcop Sebastian a târnosit biserica Parohiei Mierleştii de Sus, din com. Perieţi, hirotonind întru preot pe Diac. Gheorghe-Lucian Ducă, totodată sfinţind şi praznicarul, capela mortuară, cancelaria şi clopotniţa bisericii.

În cuvântul de învăţătură, PS Sebastian a vorbit despre iubirea de vrăjmaşi, în virtutea agonisirii păcii cu noi înşine, cu semenii şi, nu în ultimul rând, cu Dumnezeu: „O primă treaptă către iubirea vrăjmaşilor ar fi să încercăm, mai întâi, să nu-i urâm pe cei care ne-au greşit, după cum ar merita, dacă este să ne luăm după „dreptatea umană”. Unii, în numele acestei dreptăţi omeneşti, se lasă contagiaţi de răul celorlalţi şi se comportă şi ei la fel. În felul acesta însă nu facem decât să ne dezonorăm Creştinismul pe care pretindem că îl iubim ori îl respectăm, şi astfel să înmulţim, în loc să stopăm răul. Să te lupţi cu tine să nu-i urăşti şi, după ce ai reuşit să nu-i urăşti, vei putea să urci următoarea treaptă, şi anume aceea de a nu le reproşa răul pe care ţi l-au făcut. Fă-te că ai uitat! Încearcă să ignori răul acela, ca şi cum nici nu s-a întâmplat! Şi, dacă ai făcut şi aceasta, urcă încă o treaptă: încearcă să nu-ţi pese cu adevărat de răul pe care ţi l-au făcut. Comportă-te ca şi cum ziua şi clipa respectivă nici nu au existat. Şi, dacă ai reuşit şi aceasta, mai urcă o treaptă: când te întâlneşti cu ei, zâmbeşte-le şi vorbeşte-le! Toate acestea, însă, în rugăciune sfântă, ca Dumnezeu să caute la inima noastră mai mult cu înţelepciune decât cu dreptate, iar la inima vrăjmaşilor noştri mai mult cu dragoste decât cu ură. La sfârşit, după ce vom urca toate aceste trepte de care am vorbit, va trebui să ne rugăm şi mai mult, însă, ca Dumnezeu să reverse peste noi darul compasiunii şi al iubirii faţă de cei care ne-au greşit. Sunt sentimentele cu care şi El Şi-a privit duşmanii!…”.

După săvârşirea Sfintei Liturghii, Preasfinţitul Sebastian a acordat Distincţia de Vrednicie d-lor: Manager Gen. Simion Radu, Ing. Viorel Neacşu, Primar Ion Luţă, Ion Moldoveanu şi Av. Adrian Ghimiş.