Liturghie arhierească la Paraclisul Episcopal din Mun. Slatina

Duminică 23 octombrie, Preasfinţitul Sebastian a săvârşit Sfânta Liturghie la Paraclisul Episcopal „Sfânta Treime” din Mun. Slatina, hirotonind întru diacon pe tânărul Bogdan Cuprinsu, şi întru preot pe Diac. Ionel-Laurenţiu Cecănău, pe seama Parohiei Urzica.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a subliniat faptul că nu trebuie să-L considerăm pe Dumnezeu nepotrivit sau incomod prin ceea ce ne pretinde a face ― post, rugăciune, milostenie, înfrânare, fidelitate faţă de partenerul de viaţă, cinste în societate ş.a.: „Nu cumva Mântuitorul Hristos ne devine şi nouă incomod sau nepotrivit, asemenea gherghesenilor din evanghelie, care L-au găsit drept pagubă pentru turma de porci care a pierit în mare, pentru că El a îngăduit legiunii de diavoli să intre în ea?! Tot aşa gândesc şi unii astăzi şi văd creştinismul ca pe o religie păguboasă, care te pune să dai de la tine la sărac, nu să iei sau să furi şi să te îmbogăţeşti, pentru că propovăduieşte sărăcia şi milostenia. Iată, deci, un Dumnezeu incomod pentru cei care doresc comoditate, bunăstare şi relaxare. Dumnezeu, însă, a venit pe pământ ca să ne pună la treabă. Nimeni şi nicăieri, în întrecerile sportive, nu se încununează cu victorii şi cu medalii dacă nu va lupta, dacă nu va munci, nu se va strădui şi nu va asuda. Aşa este şi în viaţa noastră duhovnicească: nimeni nu-L va câştiga pe Dumnezeu dacă nu se va lupta şi dacă nu va stărui în viaţa aceasta cu post, cu rugăciune, cu milostenie, cu înfrânare şi cu toate celelalte fapte bune, chiar dacă ele dor sau sunt incomode. Acesta este, însă, preţul plătit pentru a-L dobândi pe Dumnezeu”.