Slujbă arhierească la biserica Parohiei „Sf. M. Mc. Dimitrie, Izvorâtorul de Mir” din com. Cezieni

Joi 27 octombrie, în ziua cinstirii Sfântului Dimitrie cel Nou din Basarabi, Preasfinţitul Sebastian a săvârşit Sfânta Liturghie la biserica „Sf. M. Mc. Dimitrie, Izvorâtorul de Mir” din comuna Cezieni.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a istorisit viaţa Sfântului Dimitrie cel Nou din Basarabi, Ocrotitorul Bucureştiului, ale cărui moaşte se află în Catedrala Patriarhală: „Pe acest sfânt, Dumnezeu l-a proslăvit şi, din omul obişnuit şi necunoscut al secolului al XIII-lea, precum a fost, se vorbeşte astăzi despre el în lumea întreagă, iar sfintele sale moaşte sunt venerate de milioane de creştini, mai ales în aceste zile ale prăznuirii sale. Om cu atâta credinţă, cu atâta rugăciune şi viaţă sfântă, Cuviosul Dimitrie cel Nou a devenit părtaş sfinţeniei dumnezeieşti, încât Cel de sus a binecuvântat ca trupul lui să rămână pentru totdeauna nestricat. Asemenea lui, fiecare dintre noi, indiferent de poziţia socială, dacă îl primim pe Dumnezeu în inimile şi în vieţile noastre, putem deveni sfinţi”.