Sfântul Nectarie de Eghina prăznuit la Slatina

Miercuri 9 noiembrie, Parohia „Sfântul Nicolae − Coastă” din Mun. Slatina a sărbătorit cel de-al doilea hram al bisericii − Sfântul Nectarie Taumaturgul. Deşi este un sfânt canonizat recent de către Biserica Ortodoxă a Greciei, Sfântul Nectarie este foarte iubit de poporul român, mai ales pentru viaţa plină de jertfă pe care a avut-o, remarcându-se şi prin minunile săvârşite încă din timpul vieţii.

Troparul Sfântului Nectarie

“Pre cel născut în Silivria și ocrotitorul Eghinei, pe cel ce s-a arătat în vremurile din urmă prieten adevărat al virtuţii, pe Sfântul Ierarh Nectarie să-l cinstim cei credincioşi ca pe un dumnezeiesc slujitor al lui Hristos, că izvorăşte bogate vindecări celor ce strigă cu evlavie: Slavă lui Hristos, Celui ce te-a slăvit! Slavă Celui ce minunat te-a arătat! Slavă Celui ce lucrează prin tine tuturor tămăduiri!”