Liturghie arhierească în comuna Pleşoiu

Duminică 13 noiembrie, Preasfinţitul Sebastian a săvârşit Sfânta Liturghie la biserica Parohiei „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” din comuna Pleşoiu.

Tâlcuind Pilda Samarineanului milostiv, expusă în evanghelia zilei, Preasfinţitul Sebastian a învăţat că acel „Du-te şi fă şi tu asemenea! înseamnă să dovedim şi noi milă şi înţelegere faţă de aproapele nostru, faţă de cel căzut între „tâlharii” vieţii acesteia: faţă de văduva căzută pradă singurătăţii, faţă de orfanul urgisit de soartă, faţă de bolnavul căzut pradă suferinţei, faţă de cel întemniţat căzut pradă fărădelegii. Către toţi aceştia ne trimite Sfânta Evanghelie: Du-te şi fă şi tu asemenea! Apleacă-ţi genunchii tăi lângă cel care suferă sau pătimeşte, fie de boală, fie de singurătate, fie de lipsa unui sfat ori a unui cuvânt bun! Dacă eşti sărac şi nu poţi ajuta material pe aproapele tău, dă-i măcar cuvântul tău bun! Arată-i cât a pătimit Hristos! Îmbărbătează-l în singurătatea ori suferinţa lui şi vei fi şi tu „samarineanul milostiv”.

Du-te şi fă şi tu asemenea! înseamnă să ne pese de celălalt; să ne doară de durerea lui, pentru că se întâmplă, de multe ori, să trăim fără să ne gândim că, poate, lângă noi, vecinul sau străinul suferă de foame! Iată la ce ne îndeamnă evanghelia de azi: Du-te şi fă şi tu asemenea! şi nu te preface, cum s-a prefăcut învăţătorul de lege de astăzi că nu cunoaşte cine este aproapele lui şi că nu ştie ce trebuie să facă pentru a moşteni viaţa de veci!”