Troiţele şi crucile de hotar − rolul şi semnificaţiile acestora în viaţa locuitorilor aşezărilor judeţului Olt

Luni 14 noiembrie, la Biblioteca Judeţeană Olt “Ion Minulescu” din Mun. Slatina a avut loc vernisajul expoziţiei de fotografie, cu câteva din cele mai reprezenative troiţe şi cruci de hotar din judeţul Olt, inventariate în urma proiectului demarat în luna februarie a.c., de către Centrul pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Populare Olt (CJCPCTC Olt), în parteneriat cu Direcţia Judeţeană pentru Cultură şi Episcopia Slatinei şi Romanaţilor. Totodată, la eveniment a fost lansată şi cartea: „Troiţele şi crucile de hotar − rolul şi semnificaţiile acestora în viaţa locuitorilor aşezărilor judeţului Olt”, autori fiind Conf. Univ. Dr. Gabriela Rusu-Păsărin şi artistul Valeru Ciurea, ca rezultat al cercetărilor de teren întreprinse în cadrul proiectului.

În cadrul vernisajului au luat cuvântul D-l Gheorghe Smarandache (CJCPCTC Olt), D-l Prof. Dr. Dorin Teodorescu (Direcţia Judeţeană Olt pentru Cultură şi Patrimoniul), Pr. Cons. Ionel-Daniel Rădoi (Episcopia Slatinei şi Romanaţilor), Prof. Traian Zorzoliu (Muzeul Câmpiei Boianului − Drăgăneşti Olt), D-na Conf. Univ. Dr. Gabriela Rusu-Păsărin şi D-l Valeru Ciurea.