Liturghie arhierească la Plăviceni, com. Scărişoara

Duminică 20 noiembrie, Preasfinţitul Sebastian a săvârşit Sfânta Liturghie la biserica Parohiei „Sfântul Dimitrie, Izvorâtorul de Mir” din Plăviceni, com. Scărişoara.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a ţinut să menţioneze că, în evanghelia citită la Sfânta Liturghie, Dumnezeu îl condamnă pe bogatul, a cărui ţarină a rodit din belşug, nu pentru că era bogat, ci pentru egoismul şi materialitatea gândirii sale: „Bogatul şi-a văzut roadele adunate în bătătură şi primul lucru la care s-a gândit a fost acela de a-şi mări hambarele. Din raţionamentul său a lipsit orice gând de mulţumire şi recunoştinţă faţă de Dumnezeu, Care a dăruit naturii această minunată taină − ca dintr-o sămânţă mică să rodească plantă măreaţă şi hrănitoare; Care a dat ploaie şi soare la vreme, ca să poată creşte holdele şi Care l-a dăruit pe bogat cu sănătate, ca să se poată bucura de roadele sale! Bogatul mai este egoist şi pentru faptul că nici aproapele nu încape în gândul şi în mintea sa. În planurile sale are loc doar el. În mijlocul acestor daruri revărsate de Dumnezeu asupra sa, bogatul a rămas singur şi egoist. Nu a mai fost loc şi pentru Dumnezeu în inima sa. Nu s-a mai aflat loc nici pentru aproapele. Nu s-a mai găsit loc pentru nimeni, fără numai pentru sine”.